Powiedz swojemu lekarzowi, że znalazłeś go u nas!

W Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu znieczulenie przy naturalnym porodzie jest już refundowane.

Do tej pory na poród w znieczuleniu mogły sobie pozwolić tylko niektóre kobiety, gdyż za usługę trzeba była zapłacić. Dziś bezpłatne znieczulenie przy naturalnym porodzie dostępne jest dla wszystkich ciężarnych pacjentek, które rodzą w Szpitalu Powiatowym w Mielcu. To z pewnością dobra wiadomość dla wielu mam.

O potrzebie wprowadzenia takiej usługi w mieleckim szpitalu przekonuje dyrektor Leszek Kołacz. - Od pewnego czasu pacjentki dawały nam wyraźne sygnały, że dobrze byłoby w naszym szpitalu wprowadzić porody w znieczuleniu. Przygotowywaliśmy się do tego stopniowo. Pomogło nam w tym rozporządzanie Ministra Zdrowia dotyczące zasad i odpłatności, w jaki sposób należy to zrealizować. To także jeden z elementów próby poprawy jakości i wizerunku Oddziału Ginekologiczno –Położniczego – mówi dyrektor.

Pierwszy taki zabieg w mieleckim szpitalu odbył się już w minionym tygodniu. - Bezpośrednio po zatwierdzeniu procedur i sfinalizowaniu sprawy odbył się pierwszy poród w znieczuleniu. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, pacjentka wyszła już do domu – powiedział ordynator Oddziału Ginekologiczo - Położniczego dr Grzegorz Błaszczak.

Ze znieczulenia może korzystać każda kobieta – o ile nie pojawią się przeciwwskazania medyczne do jego zastosowania. Dlatego też o zastosowaniu znieczulenia decyduje wyłącznie lekarz. - Aby można było zaproponować znieczulenie muszą być odpowiednie warunki położnicze. Znieczulenie polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego w okolicy krzyżowej – dodaje Błaszczak.

Koszty, które do tej pory ponosiły pacjentki, dziś pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentka korzystająca ze znieczulenia nie ponosi z tego tytułu żadnych odpłatności. - Znieczulenie jest zupełnie bezpłatne, refunduje je NFZ i szpital. My mamy to rozliczone w usługach, a ponadto Minister Zdrowia przeznaczył dodatkowe pieniądze dla NFZ celem popularyzacji tego typu rodzenia – tłumaczy dyrektor Leszek Kołacz.

Kobietom, które zdecydują się na poród prezentowane są dwa arkusze. - Jeden tłumaczący sens znieczulenia, drugi dotyczący samego znieczulenia łącznie z ankietą, którą pacjentka musi wypełnić. Wzory tych formularzy ukażą się na stronie internetowej szpitala i będą do wglądu dla wszystkich zainteresowanych – informuje ordynator. Ponadto, informacji można zasięgnąć na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym.

Dyrekcja szpitala zdradza także kolejne plany. - Chcemy reaktywować szkołę rodzenia działającą przy naszym szpitalu. Myślę, że szczegóły będziemy mogli przekazać już pod koniec roku.

Starosta powiatu mieleckiego uważa, że udogodnienie, jakim jest znieczulenie przy porodzie to duży ukłon w stronę pacjentek. - Często kobiety, które chciały rodzić w znieczuleniu musiały wybierać szpitale w innych miastach. Dziś można zrobić to na miejscu, bez konieczności wyjazdu – powiedział Zbigniew Tymuła.

                            Grupa Sagnet wraz z innymi podmiotami na swoich stronach wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Dowiedzidz się więcej